براي رسيدن به آرزوهاي خود چكار كنيم؟ | وقت طرب
۱۹ فروردین ۱۳۹۰

برای رسیدن به آرزوهای خود چکار کنیم؟

 


روح بزرگ یک آرزوی بزرگ است! یک اندیشه بزرگ و وسیع است ویک خواهش و اراده بزرگ، یک نعمت بزرگ است. اصول موفقیت و برنده شدن در زندگی، «خواستن» است و برای رسیدن به آن باید «تلاش»، «پشتکار»، «صبر» و «توکل» داشت. آن‏چه در زندگی اهمیت دارد، کیفیت زندگی است و نه کمیت آن، راه‏ های مختلفی برای افزایش کیفیت زندگی وجود دارد که یکی از آن ‏ها توجه به اصل خواستن است. برخی ازآدم ها شروع کننده های خوبی هستند امّا تمام کننده های خوبی نیستند، یعنی این آدم ها با مشاهده ی اولین موانع و یا کوچکترین سختی، دلسرد و زود دست از کار می کشند. متاسفانه این عده علاقه دارند که خیلی سریع به نتیجه برسند، بی توجه به این که انجام یک کار نیاز به زمان و تلاش و مداومت دارد. این افراد خیلی زود خسته می شوند و نهایتاً تلاش و کار را نیمه تمام رها می کنند درحالی که کار نیمه تمام نیز با کاری که اصلاً شروع نشده فرقی ندارد. برای شروع هر کاری بالطبع مشکلات و سخت هایی متفاوتی وجود دارد. در برابر مشکلات ساده ترین راه این است که دست از کار و تلاش بکشیم، اما باید دانست که موفقیت معمولاً زمانی رخ می نماید که بتوانیم از مشکلات عبور کنیم. اما بهترین راه برای پشت سر گذاشتن مشکلات این است که آنها را دائمی و فقط منحصر به خودمان ندانیم. یک راه دیگر برای آنکه بتوانید کارتان را با تلاش و پشتکار و مداومت انجام دهید این است که از کارهای بی ارتباط با هدفتان صرف نظر کنید و یا آنها را کنار بگذارید. گاهاً ما ندانسته و نخواسته در گیر کارهای بی ارتباط می شویم و در تله آنها می افتیم برای اینکه از تله کارهای نا مربوط خلاص شویم لازم است تا تمام کارها و فعالیت های جانبی خود را با معیار سازگاری با هدفمان بسنجیم.هرچه کارهای حاشیه ای و غیر مرتبط و کارهای با درجه اهمیت کمتری، شما را بیشتر به خود مشغول سازد بالطبع زمان بیشتری را ازدست می دهید. در این صورت است که ممکن است عدم تلاش خود را با کند ذهنی، پیری ، مشغله ،استعداد و هزار توجیه دیگری برای خود موجّه سازید ازطرفی هم هرچه شما بتوانید کارهای غیر مرتبط با هدف را از خود دور کنید به همان نسبت توانسته اید پشتکار و تلاشتان را افزایش دهید.
توانایی شما در هدف گذاری مهارت اصلی و تعیین کننده برای موفق شدن است . با داشتن هدف ، ذهن مثبت شما به کار می افتد و نقطه نظرها و انرژی برای دستیابی به این اهداف آزاد می شوند. بدون هدف تحت تأثیر جزر و مد زندگی به بالا و پایین می روید . اما با داشتن هدف چون تیری از کمان در رفته به سوی هدفتان به حرکت در می آیید تا به آن اصابت کنید . آری برای رسیدن به اهداف خود باید از مشکلات و سختی ها نهراسید. باید با اتکال به خداوند بزرگ، با صبر و تحمل، با پشتکار و ایثار موانع را یکی پس از دیگری کنار زد و دروازه های پیشرفت و تعالی و کمال را گشود. باید با فروغ ایمان، با جدیت وتلاش و با همت و عزمی راسخ با سیاهی شب های انحطاط و ابتذال مبارزه کرد و روشنی صبح های تعالی و کمال را به ارمغان آورد. حتّى انسان هاى متوسّط هم اگر با تلاش و پشتکار، استعداد هاى نهفته و بالقوّه آنان به فعلیّت رسد و در مسیر واقعى خودش به جریان افتد، قدم هاى بزرگى را مى توانند بردارند و خدمات شایانى را مى توانند به انجام رسانند. اگرهدفی مشخص نداشته باشیم در باره ی ساده ترین تصمیمات دچار تزلزل و ناتوانی می شویم. اگرامروز ازهر فرد موفقی سئوال کنید که راز موفقیت شما درچیست؟ بدون تردید او درکنارعوامل مختلف، ازیک عامل مهم کلیدی درموفقیت صحبت می کند و آن ویژگی مهم، هدفمند بودن است. خصوصیت و نقطه مشترک تمامی افراد موفق این است که آنها برای نیل به موفقیت زندگیشان هدف مشخصی را انتخاب می کنند. بی شک دلیل اول برای این که مردم آنچه را که می خواهند به دست نمی آورند این است که آنها نمی دانند چه می خواهند، این، زندگی نیست که قضاوت می کند که باید به کدام سو بروید، بلکه به سوی آنچه که پیش می روید، زندگی شما می شود.
هدف های خود را چگونه دنبال کنیم؟
۱-براستی آیا می دانید که زندگی عملاً چیزی جزء تحقق رویاها و اهداف مهم زندگی شما نیست پس قبل ازهرتصمیمی خوب است برای خود هدف هایی را درنظربگیرید که واقعاً شما آنها را دوست دارید و از خواستن و داشتن آن‏ها لذت برده، به آرامش می‏رسید. باور کنید که کمیت ومقدار زندگی و طول عمرشما مهم نیست، بلکه مهم تلاش در بهبود کیفیت زندگی است که انسان را به سوی کامل شدن هدایت می ‏کند، زیرا کسانی ‏که بتوانند حتی یک‏ روز با آرامش زندگی کرده و برای چیزهایی که می‏خواهند تلاش کنند، زندگی پربار و با نشاطی خواهند داشت. هدفی را که برمی گزینید باید ببنید که آن اهداف تا چه میزان با باورها ، توانمندی ها و علاقه تان هماهنگ هستند. فکرکنید که با تحقق این هدف به چه احساس و روحیه ای می رسید و زندگی برای شما چه معنایی می یابد . پس از کشف این احساسات و یاداشت آنها ، آن احساسات را در جلوی اهداف خویش بنویسید و به تجزیه و تحلیل آن بپردازید . نوشتن این احساسات در جلوی اهدافتان ، راهنمای مؤثری برای اولویت بخشیدن به اهداف مهم زندگی است . با نوشتن اهداف مورد علاقه تان، قدرت تحقق آنها را چند برابر می کنید . نوشتن اهداف باعث فعال ماندن ذهن و درگیر ماندن آن با هدف می شود .
۲- یاد بگیرید، در مسیر زندگی “هر چیزی” را به هر قیمت نخواهید ، یعنی سعی کنید چیزهایی را بخواهید که ارزش تلاش کردن را داشته باشد. برای رسیدن به مقصود، نباید «پافشاری» کرد. اجازه دهید که «اراده جهانی»، تلاش و پشتکار شما را به سرانجام برساند. اراده جهانی، پشتوانه صبر و توکل در راه بوده و آن، نیرویی است که «تعادل» را در کائنات برقرار می‏ سازد. یعنی، باید خواسته شما در راستای خواسته اراده جهانی باشد تا کمک به تکاملِ مسیر کائنات کرده، تعادل را در راه ایجاد کند. حال اگر تلاش شما به ثمر نشست، خوب معلوم می شود که به ایجاد «تعادل» و «تکامل» حرکت هستی کمک کرده‏اید و اگر خواسته شما برآورده نشد، باید خوشحال و مسرور باشید که به «عدم تعادل» در جهان هستی دامن نزده ‏اید. پس در هر دو صورت برنده و موفق شما هستید.
۳- در فرایند خواستن، باید به آن چیزی که می‏ خواهید، تمرکز کرده، سپس ساده‏ ترین راه‏ حل را برای رسیدن به خواسته‏ های خودتان پیدا کنید. همه این واقعیت را می دانند که، برای انسان ها از همه چیز مهم‏ تر،‌ رسیدن به خواسته هایشان است ، لذا بهتر است تنها بر “خواسته” خود تمرکز کنید، آن‏ گاه خواهیم دید که راه ‏های بسیاری به ‏سویتان باز خواهند شد تا شما را به سر منزل مقصود برسانند. این را باور داشته باشید که اگر بر هر چیز تمرکز داشته باشید، سرانجام به آن خواهید رسید. اگر بر فقر و شکست تمرکز کنید، همان را دریافت خواهید کرد و اگر بر علم و ثروت و دانایی، متمرکز شوید، بیش از آن، قسمت ‏شما خواهد شد.
۴- موفقیت و برنده شدن در زندگی، «خواستن» است و برای آن باید «تلاش»، «پشتکار»، «صبر» و «توکل» داشت. واقعیت این است که توکل و صبر از عناصر اصلی‏اند پس اگر توکل نباشد، یقین آلوده به شک و ترس شده و ایمان سست می شود و تلاش و پشتکار شما نیز از بین می رود.
۵- برای رسیدن به مقصود، باید تلاش و پشتکار فراوان همراه با رغبت و تمنای رسیدن به خواسته را داشت، درغیر این‏ صورت از آن‏چه به ‏دست می ‏آوریم راضی و خوشحال نخواهیم بود.
۶- استعدادیابی : طبیعی است استعداد ها و علایق انسان‌ ها برای انجام کارها و فعالیت‌ ها متفاوت است و لذا “هرکسی باید هدفی را انتخاب کند که در آن استعداد دارد، تا آن هدف علاقه ‌ی او را به خود جذب کند. مثلا اگر کار مطابق استعداد و مورد علاقه انسان نباشد و انسان آن را فقط به خاطر درآمد و مزد انجام دهد، این اثر تربیتی را ندارد و شاید فاسد کننده ‌ی روح آن فرد نیز باشد. انسان وقتی کاری را انتخاب می ‌کند، باید استعدادیابی هم شده باشد.
۷ـ فراهم بودن فضای وامکانات مناسب برای کار و تلاش مطلوب تر. غالب اوقات کمبود یا نبود فضا و امکانات لازم موجب می ‌شود کارها متوقف و یا ضعیف شود. گاهی افراد در تشخیص و مقیاس اندازه ‌گیری کارها، اهداف و آرمان‌ها دچار مشکل می ‌شوند، لذا همت و تلاش خود را به هدر داده و یا از وصول به اهداف و آرمان ‌های بلند و بزرگ باز می‌ ماند. باید به خاطر سپرد که هر رفتنی به مقصد نمی رسد بلکه برای پیمودن راه های درست باید ابزار مناسبی با خود به همراه داشت . آن ابزار مهم و استراتژیک تحقق ایده آل ها در دل دوراندیشی نهفته است. اهمیت دیگر این قضیه از آن جا ناشی می شود که انسان های موفق در تعامل خلاق با محیط پیرامون خود هستند و موجب می شوند تا از حداقل امکانات و و ظرفیت ها ی تولیدی و اقتصادی حداکثر بهره برداری را در جهت رشد و پیشرفت دریافت نمایند. انسان پرتلاش و موفق همان طور که روح و روان خود را سامان می دهد، به همان نحو محیط کاری خود را به خصوص شرایط شغلی خود را دگرگون می سازد. ادیسون شخصیتی است که توانست توسط سعی و تلاش و پشتکار مضاعف خویش سر منشأ خدمات ارزنده و برجسته نه تنها به اقتصاد اجتماع خویش بلکه به کل جهان باشد .
{همت بلند دار که مردان روزگار از همت بلند به جایی رسیده اند}
۸- انسان قبل از اینکه یک موجود متفکر باشد، یک موجود خیال پرداز است. تمامی شور و نشاط و شگفتی های زندگی انسان ها از قدرت تخیل او سرچشمه می گیرد. اگر در امروز از خودت تلاش و کوششی به خرج ندهی ، فردای تو شبیه به امروز تو خواهد شد، همچون روزهای گذشته. آدمی تا زمانی که به تلاش و کوشش خویش ادامه می دهد، شکست خورده محسوب نمی شود. هر فکر و تصور ناامید کننده ای که در ذهن خود دارید همین حالا آن را از ذهن خود خارج کنید و به هر چیز که در دست دارید و در زندگیتان اتفاق بیفتد فکر کنید و این امر را محال ندانید،غیرممکن برای شما وجود ندارد . وجود انسان به این پوست و گوشت و استخوان محدود نمی شود، بلکه در درون انسان نیروها و استعدادهایی نهفته است که او می تواند بوسیله ی این توانایی ها هر اتفاق بزرگی را در زندگیش رقم بزند. همه بزرگان با رنج و محنت های زیادی رو به رو بوده اند ولی هیچگاه در برابر موانع تسلیم نبودند و به راه خویش ایمان داشتند. مطمئنا موفقیت نیازمند تعهد وچشم برنداشتن از اهدافتان است. اغلب مردم تنها وقتی فاصله بسیارکمی با موفقیت دارند، به اشتباه دست از تلاش برمی دارند و تسلیم می ‌شوند.
۹- برای دست یابی به یک زندگی سعادتمند قبل از هر تلاشی بایست از اساتید و اندیشمندان خَبره و مجرب و صدیق کمک و یاری بگیرید، همچنین بسیار خوب است که درتمامی مراحل یادگیری و تجارب خودتان، حتماً یاداشت برداری کنید زیرا انسان باید همیشه در یادگیری علم و دانش و به حافظه سپردن و نوشتن مطالب مهم بکوشد. پس یاد بگیرید دانش را با نگارش، به بند بکشید و نگه دارید. واقعیت این است که بر حافظه انسان نمی‌ توان اعتماد کرد. هر دانشی که روی کاغذ نیاید، با مرور زمان از بین می ‌رود. آن‌چه رهاورد مطالعات و تحصیلات انسان است، مجموعه‌ ای از دانستنی‌ هاست که برای حفاظت از آن‌ ها باید به یادداشت کردن پرداخت تا هم برای خود انسان، هم برای دیگران و نسل‌ های آینده ثمربخش شود.
۱۰- اعتقاد بیش از اندازه به شانس و اقبال موجب تنبلی و نیز به سرخوردگی فرد منتهی می ‌شود. افراد زمانی که به طور بیمارگونه به شانس اعتقاد پیدا می‌ کنند و احیانا افرادی را می ‌بینند که جایزه‌ ای برنده شده ‌اند و دریافت این جایزه تاثیر ویژه‌ ای در زندگی آنها داشته، به طور افراطی در فعالیت ‌هایی شرکت می‌ کنند که شرایط مشابهی را برای آنها فراهم آورد و زمانی که این اتفاق نمی‌ افتد آنها زمان زیادی از عمر خود را در آرزوی رسیدن به یک اتفاق نادر سپری کرده ‌اند و در نهایت حاصلی برای آنها به دست نیامده و این موضوع موجب سرخوردگی آنها خواهد شد. برای پیشگیری از چنین اتفاقی، به جای اینکه شما و دیگران به طور مداوم صحبت و تصویر افرادی را در ذهن خود و دیگران نمایش دهند که، در اثر یک اتفاق ناگهانی که به شانس مرتبط است زندگی آنها متحول شده، جریان زندگی افرادی را به ببینید که خود ساخته ‌اند و با تلاش و پشتکار زندگیشان را متحول کرده ‌اند.
۱۱- در واقع چیزی به عنوان شکست وجود ندارد. هر عملی پیامدی دارد و ممکن است آن پیامد همیشه آنچه شما در جستجویش هستید، نباشد. اما به هرحال پیامد است. اگرنتایج تلاشتان را بررسی کنید و پیوسته آنچه را کارآیی ندارد، اصلاح کنید موفقیت را کسانی می ‌یابند و آنرا حفظ می‌ کنند که با ذهنیت مثبت در تلاش دائم هستند. به نظر بنده موفقیت به معنی اول شدن و یا بهتر شدن نیست. وقتی برای رسیدن به مقصود همه ‌ی توان خود را به کار می ‌بندیم، پیروزیم. و پیروزی یعنی تلاش کردن و در راه رسیدن به هدف بیشترین سعی را انجام دادن است و لو سعی و تلاشمان از دیگران بیشتر و بهتر نباشد. تلاش کنید و در میدان تلاش و مبارزه چون کوه استوار بمانید. وظیفه ‌ی ما تلاش کردن است و این را هم بدانیم که خداوند همواره با ماست و هر وقت صلاح بداند و در ما شایستگی ببیند موفقیت را به ما ارزانی خواهد داشت.
.۱۲- صبر و مقاومت در برابر مشکلات و ناملایمات مختلف زندگی رمز موفقیت هر انسان کمال طلب و موفق است، شکی نیست که شکرگزاری از این نعمت در پیشگاه خداوند متعال و ایجاد ارتباط قوی تر با خالق هستی در تقویت این ویژگی نقش به سزایی خواهد داشت بلاها، مشکلات و ناملایمت ها برای افراد با ایمان یه ترفیع درجات و نزدیک شدن به حضرت حق است و اگر مؤمنین از این دریچه به سختی های زندگی نگاه کنند تمام آن ناملایمت ها را شیرین خواهند دید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت،این است که هر کاری که بدون در نظر گرفتن خدا انجام شود، یا به مقصد نمی‌ رسد و یا بی‌ نتیجه می ‌ماند.انسان ‌هایی هستند که کار می ‌کنند، ولی کارشان بیهوده است و افزون بر آن، چون رنگ خدایی ندارد،در جامعه نمود پیدا نمی‌ کند.چنین افرادی زیان کارترین مردم به شمار می ‌روند؛زیرا دستاورد تلاش خود را نمی ‌بینند.
نتیجه اینکه :
بدترین افراد کسانی هستند که از تغییر امتناع می کنند و خواسته هایی را مطرح می کنند که با تلاش های کلی ناسازگار است. زندگی فراز و نشیب های بسیاری دارد، لحظه ای شاد و لحظه ای غمگین، لحظه ای امیدوار و لحظه ای نا امید. بارها اتفاق افتاده که فرد بعلت داشتن مشکلات زیاد، از زندگی و داشتن لحظاتی توام با آرامش بی نصیب مانده است. هر انسانی هدفی دارد و برای رسیدن به اهداف متعالی خود در تلاش است. این داستان زندگی همه ماست. روزی به دنیا می‌ آییم و روزی دیگر مجبور به ترک آن می ‌شویم،اما تنها با انجام وظایفی که بر عهده ما گذاشته شده است، می ‌توانیم از این پل،به خوبی گذر کنیم. چه بسیار افرادی هستند که در اندوه عمراز دست رفته به سر می ‌برند و از اینکه چه کارهایی می‌توانستند انجام دهند،ولی ندادند،در رنجند. امروز جوانید و شاداب، تحرک و انرژی دارید،می‌توانید هر کاری را بخواهید،انجام دهید.اما فردا چه؟ ایا فرصت کافی برای فردا در اختیار شما قرار داده شده است؟ نگاهی به پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها بیندازید! این ها زمانی مانند شما بودند، نشاط جوانی در وجودشان موج می‌ زد و امید در قلبشان لانه کرده بود، اما به گمان اینکه جوان هستند و فرصت برای زندگی دارند، به کارهای دیگر نپرداختند و اکنون زمان پرداختن به نیازمندی هایشان را از دست داده‌اند! پس باید تلاش کرد. هر آنچه را می ‌توان امروز به انجام رساند، انجام دهید. کار و تلاش با انسان متولد می ‌شوند. بنابراین، باید از همان ابتدا لجام آنها را به دست گرفت و راه زندگی کردن را هموار کرد، ارزش آدمی از روی کاری که انجام می ‌دهد، سنجیده می‌ شود. فردی که پر کار است و در کار خود دقت و سرعت و مهارت دارد، شیفتگان بیشتری را به سمت خود جذب می‌ کند. در مقابل، کسی که کار را به عنوان یک اصل از اصول لازمه زندگی نمی ‌شناسد و به آن اهمیت زیادی نمی‌ دهد، از آنجایی که پس از مدتی سربار جامعه می ‌شود، ارزش واعتبار خود را در میان مردم از دست می‌دهد و مورد توجه آنان قرار نمی ‌گیرد.امروز و فردا کردن برای انجام امری، زمان آن را هدر می ‌دهد. با شروع هر کار، نقطه امیدی در انسان ایجاد می‌ شود و انجام هر کار نیز تجربه جدید به انسان می‌ آموزد که تا سال‌ های سال می‌ تواند مورد استفاده دیگران قرار گیرد. هر کس باید سعی کند خودش کار خودش را انجام دهد تا بتواند جوابگوی آن باشد. خداوند در این مورد فرموده است:«کسی بار گناه دیگری را به دوش نمی کشد و برای انسان، جز آنچه در راهش کوشش نماید، چیزی وجود ندارد و البته روزی نتیجه کوشش را خواهد دید». خداوند به کسانی که تلاششان در راه خشنودی او باشد، چنان پاداشی می‌ دهد که آنها را خشنود ‌کند.اگر بر هر کاری که انجام می‌ دهیم، خدا را حاضر و ناظر ببینیم، کمتر دچار ناراستی و کجی می ‌شویم. حال باید دید در این بین چه کسانی می توانند نقش موثر و مفیدی درتقویت اراده و داشتن روحیه مناسب و حس اعتماد به نفس برای خود داشته باشند.سرنوشت دست خود ماست و خداوند ما را مختار آفریده، اگر بخواهیم می توانیم با هر نوع شرایطی زندگی کنیم و برای داشتن یک زندگی آرام، شکرگزار پروردگارمان باشیم. همین طور اگر نخواهیم شرایط را قبول کنیم، می توانیم زندگی را بر خود و اطرافیان تلخ کرده و در انزوا و تنهایی، آینده خود و خانواده مان را تباه کنیم.و اگر چناچه هیچکدام یک از این موارد را نمی توانیدانجام دهید، به آسمان نگاه کنید، زیرا در آسمان کسی هست که به شما فکر می کند، پس بارالها تا تو را دارم فکر نداشتن هیچ چیز آزارم نمی دهد، چون می دانم تو آنقدر مهربان و بخشنده اى که هر چیزى را به موقع اش به این بنده حقیرت می دهى.

ديدگاه ها در اين مطلب .