اوقات فراغت | وقت طرب
۰۲ تیر ۱۳۹۰

اوقات فراغت

 

اوقات فراغت فرزندانمان را چگونه درتابستان برنامه ریزی کنیم؟
با سلام و تبریک به تمامی دانش آموزان و دانشجویان عزیز که با تلاش و کوشش فراوان یک سال تحصیلی را پشت سر گذاشته اند،همان طور که با دیدن اولین جوانه و آمدن پرستوها، متوجه رسیدن بهار می شویم، می توانیم شروع فصل تابستان را هم با جمله معروف ( مامان …. حوصله ام سر رفته چکار کنم و یا دیگر خسته شدم دق کردم از بس تو خونه ماندم …. ) علامت گذاری کنیم. تعطیلات تابستانی اصولا برای همه دانش آموزان بسیار سخت وکسل کننده است البته به غیر از افرادی که بسیار صبور، مبتکر و خلاق هستند. صادقانه بگویم، این ایام برای بسیاری از خانوداه ها دردسری بزرگ به شمار می رود. با فرا رسیدن تابستان، فرزندان ما پس ازپشت سرگذاشتن یک سال تحصیلی توام با تلاش، درپی آنند که اززمان فراغت تابستانی خود بیش ترین بهره را ببرند. اوقات فراغت تضمین کننده سلامت و بهداشت روانى انسان است. خواندن مستمر و بدون وقفه فکرى و عملى، موجب خستگى جسمى و ذهنى مى گردد. به گونه اى که فرد نشاط و سرزندگى خود را از دست مى دهد و در مواقعى زمینه را براى بروز بسیارى از اختلالات روانى موجب مى شود. هیچ چیز بدتر از بزرگ کردن یک فرزند راحت طلب که همه چیزش را والدینش باید در اختیارش بگذارند، نیست. کودک باید یاد بگیرد که برای موفقیت تلاش لازم است و همچنین قدر و ارزش پولی که پدر و مادرش به دست می آورند را بداند.
استفاده مطلوب و برنامه ریزى شده از اوقات فراغت حتى براى دانش آموزانى که به عللى در بعضى از دروس تجدید شده اند باعث نشاط و سرزندگى که یکى از شاخص هاى بهداشت روانى است می شود و حتی قدرت یادگیرى و نگاهدارى ذهنى در آنها را نیز افزایش مى دهد.اوقات فراغت پدیده ای است که ازیک سومناسب ترین بستربرای رشد وشکوفایی استعداد های گوناگون وابعاد مختلف وجود نوجوانان و جوانان به شمارمی آید. وازسویی دیگرمی تواند زمینه ساز بسیاری ازمشکلات اجتماعی و بزهکاری های فردی و اجتماعی باشد. بنابراین اگربا آگاهی و دانش با آن رو به رو نشویم و برنامه ای سنجیده و منظم برای رویارویی با آن نداشته باشیم، دچارصدمات وضررهای جبران ناپذیری خواهیم شد چرا که فقدان حداقلی ازاوقات فراغت درزندگی روزمره ، ولو ساعتی یا کمترازآن ،باعث افزایش اضطراب یا فشارروانی شده ،زمینه اختلال درقوای حسی وادراکی را فراهم می آورد وفرد درتفکرمولد وخلاق با مشکل جدی مواجه می گردد. به طورمسلم،همان طوری که ذکرشد فشارذهنی وروانی ناشی ازفعالیت ها ومشغله های مستمروبی وقفه نه تنها موجب اختلال دربهداشت روانی فرد می شود بلکه قدرت فراگیری ، ادراک مطالب ونگاه داری ذهنی را به حداقل می رساند.
در کنار همه تأثیرات مهم و حیات بخش اوقات فراغت و ارزشمندى هایى که دارد باید واقعیت ناخوشایندى را نیز مدّ نظر قرار دهیم. متأسفانه به دلایل مختلف از جمله عدم نگرش مثبت در ذهن دانش آموزان نسبت به اوقات فراغت، نبودن برنامه هاى آموزشى و توجیهى در بهره ورى از فرصت هاى آزاد، به ویژه تعطیلات تابستانى و بلاتکلیفى ها و بى برنامه گى ها، بررسى ها و مطالعات انجام شده در ارتباط با بزهکارى کودکان و نوجوانان حاکى از آن است که در غالب موارد، انحرافات اخلاقى و آسیب پذیرى هاى اجتماعى با اوقات فراغت دانش آموزان ارتباط مستقیم دارد. به این معنى که آغاز یا فزونى بزهکارى ها در کودکان و نوجوانان در ایام فراغت و تعطیلات مدارس است، که فقر و فقدان انگیزه هاى رشد مزید بر علت آن است. بنابراین با در نظر گرفتن حساسیت و اهمیت اوقات فراغت بسیار ضرورى است که برنامه هاى جامع تهیه و تنظیم گردد و با همکارى و مشارکت اولیا و مربیان در بهره ورى و بارورسازى این فرصت ها، زمینه پیشگیرى از هر نوع آسیب پذیرى را در ایام فراغت جوانان و نوجوانان فراهم آوریم. لذا ضروری است که اولیاء ومربیان ضمن توجیه کودکان ونوجوانان نسبت به اهمیت،ارزش ونقش حیاتی اوقات فراغت درچگونگی حسن گذران فرصت های آزاد، آنها را یاری دهند. ازاین رهگذرانتظار می رود فرصت استفاده مطلوب و برنامه ریزی شده ازاوقات فراغت به آن دسته ازدانش آموزانی که به عللی دربعضی ازدروس تجدید شده اند نیزداده شود. چه بسا بهره مندی شایسته ازاوقات خوشایند فراغت مانع خستگی ذهنی وفشارروانی دانش آموزان شده، با فراهم کردن نشاط وسرزندگی که ازشاخصه های بهداشت روانی است، قدرت یادگیری ونگاه داری ذهنی در آن ها افزایش می یابد. بدون شک دربعضی ازموانع علت تجدیدی دانش آموزان را باید دروجود بی نظمی وبی برنامه گی دررفتارتحصیلی آنها جست. به نظرما مسئله فراغت کودکان، نوجوانان وحتی جوانان ازاهم مسائل قابل بحث درتربیت است.ازیک سو می تواند عامل رشد وسعادت کودکان به حساب آید وازسوی دیگرموجب بدبختی ، فساد وانحطاط آنها. عامل رشد وسعادت است درآن گاه که والدین ومربیان بتوانند به نحوی شایسته درآن برنامه ریزی کنند وازاوقات فراغت این نسل نیکواستفاده نمایند. طبعاً عامل بد بختی وفساد است درآن هنگام که آنان به پناه خود رها شوند ودرخانه و مدرسه عامل سرگرمی واشتغالی برایشان نباشد. این مسئله دامن گیر همه خانواده ها و همه گروه ها و موسساتی است که به نحوی با کودکان و نوجوانان و جوانان سروکاردارند.
اما نباید فراموش کنید که این برنامه ریزی باید با مشورت اعضای خانواده انجام شود ، تصمیمات آمرانه و خودخواهانه همواره موجب اختلاف خواهد شد. درضمن برنامه های ساده و ارزان می توانند به اندازه تفریحات پرخرج جذاب و مفرح باشند، نکته مهم این است که قصد ما از اجرای آنها رفع تکلیف نباشد و همه با خوشی و خوش رویی در آنها شرکت کنیم.اگر بتوانید با چند تن از دوستان و اقوام برنامه ریزی کنید که علاوه بر استفاده از نظرات و پیشنهادات یکدیگر در امر برنامه ریزی، کاری کنید که همواره چند بزرگتر همراه بچه ها باشند و در عین حال باقی والدین زمانی برای رسیدگی به امور دیگر داشته باشند، تابستانی بسیار بهتر از سال های پیش در انتظارتان خواهد بود. تحقیقات اجتماعی نشان می‌دهد که یکی از عوامل مهم بزهکاری در جوانان خالی بودن اوقات فراغت آنهاست و در این ایام است که زمینه‌ های پذیرش فساد و اعتیاد و انجام جرایم شکل می‌ گیرد. کمال مطلوب اجتماعی در این مورد آن است که تمام وسایل مادی و معنوی و فضای سالم جهت بهره‌ جویی عمومی آماده شود و با حذف زمینه‌ های فقر اقتصادی و فرهنگی و تربیتی انگیزه‌ های سالم در میان طبقات مختلف جامعه پرورش یابد. ناکامی یکی از آسیب های روانی و اجتماعی است، آمادگی روانی و شخصیت نا بهنجار، بیکاری، عدم تامین معاش، محرومیت از کانون خانواده ، نداشتن امکانات مناسب برای گذران اوقات فراغت ، خمیرمایه‌ های ناکامی، وانحرافات اجتماعی است. به این ترتیب بهره‌ مندی از تفریحات سالم با افزایش سلامت روان می‌ تواند به پیشگیری از جرایم منجر شود بنابراین با ایجاد نوع جدیدی از فراغت ها در دوره جدید که حاصل رشد فراغت های فردی در برابر فراغت های جمعی است احتمال ایجاد نوعی اعتیاد ناشی از استفاده مکرر لذت جویانه و تکرار یک حرکت را ایجاد می ‌کند که این امر به بهداشت روان افراد خسارت وارد می‌ کند.
یادش بخیر در زمان بچگی ما ، تابستان با شور و حرارت خاص خودش شروع می شد، با بالا رفتن گرما سه ماه تابستان تخت های چوبی، در کنار حوض وسط حیاط چیده می شد و شب ها هم گلیم ها برای انداختن رختخواب شب، روی پشت بام ها پهن می شد و ما بچه ها به اتفاق پدر ومادرمان، شب ها روی پشت بام می خوابیدیم و به رصد ستاره های آسمان دلمان غنچ می رفت و پلک هایمان خسته از شمارش ستاره ها و در پی یافتن ستاره های دب اکبر و دب اصغر ، سنگینی می کرد و به خواب خوش می رفتیم و روزهایش را هم به همراه پدر و برادر خود می رفتیم درب مغازه پدر و یا پدر بزرگ و پا به پای آنها کار می کردیم و از تجارب کسب و کارآنها نهایت بهره را می بردیم. اینطورنبود دور از جان شما مثل برخی از دختران و پسران نازک نارنجی امروزی زیر باد کولر و پشت رایانه، در اتاقی درب بسته اوقاتمان را سپری کنیم و یا دائم از سر رفتن حوصله مان بنالیم، و وقت های مفید و پر بار زندگی خود را الکی پشت سر بگذاریم مثلآ رفتن به ، کافی نت، گیم نت، قهوه خانه، سینما و محافل دوستانه. اوقات فراغت حساس ترین ، ارزشمند ترین و پر بارترین اوقات زندگی آدمی می باشد . این اوقات همانند شمشیر دو دمی است که لبه آن می تواند زمینه ساز خلاقیت ، هنر آرایی ، لبه دیگر آن عاملی در جهت گرایش به بزهکاری و آسیب پذیری اجتماعی باشد .
این را باور داشته باشید که تحقیقات نشان مى دهد اوقات فراغت همواره بستر مناسبى براى بروز خلاقیت ها و نوآورى های دانش آموزان است. زیرا ذهن انسان به فعالیت موظفى مشغول نیست، لذا مى تواند فارغ از قالب هاى از پیش طراحى شده به مسائل مورد علاقه خود بپردازد. انسان در اوقات فراغت آزادانه مى اندیشد و در حل مسائلى که در حوزه شناختى او مطرحند از تفکر خلاق بهره مى گیرد و همین خمیرمایه نوآورى ها و اختراعات بشرى است. همچنین به اعتقاد روانشناسان; استراحت، تجدید قوا و غدد اعصاب، تفریح و سرگرمی در رشد شخصیت و برقراری تعادل در شکل‌ گیری هویت، کسب معلومات و ارتقای آگاهی ها و پرورش و شکوفایی استعدادها و خلاقیت ها بسیار مهم است که همگی از جمله کارکردهای اوقات فراغت به شمار می ‌روند. حال با توجه به دنیاى ماشینى امروز و گستردگى بخش هاى تولیدى و خدماتى و ادارى، اولیا و مربیان در قالب برنامه هاى عملى و با اعتماد سازى و اطمینان از محیط کارى سالم زمینه ساز اشتغال نوجوانان و جوانان را در کنار درس و تحصیل به عنوان بخشى از تعلیم و تربیت فراهم سازند تا مکمل آموزه هاى تئورى آنان و همچنین زنده کردن قواى درونى و بیرونى آنان باشد.
تعریف اوقات فراغت :
تعریف لغوی : در فرهنگ عمید فراغت به معنی آسودگی و آسایش از کار و شغل در فرهنگ دکتر معین فراغت به معنای بی اعتنایی ، وارستگی ، فرصت ، مجال حاصل کردن ، آسوده شدن و به پایان بردن کار ی آمده است.تعریف واژه فراغت در لغت نامه دهخدا چنینی آمده است : فراغت فراغ فرصت و مهلت . مجال ، آسایش ، آرامی و استراحت ضد گرفتاری از کار و شغل ، آسودگی، آرامش. اوقات فراغت اوقاتی هستند که به میل و اختیار فرد در راه آموختن ، آفریدن ، ساختن ، پژوهش ، تربیت ، مشارکت های اجتماعی ، گسترش افق فکری و در بسیاری از عرصه های دیگر صرف می شود.
همچنین زمان فراغت را نیز به دو بخش تقسیم کرده اند: ۱) زمان کار ۲) زمان خارج از کار
زمان خارج از کار خود به چند دسته تقسیم می شود : زمانی که ارتباط با کار روزانه دارد مثلا ً اوقاتی که صرف رفت و آمد به محل کار می شود زمانی که برای وضع احتیاجات زیستی ( تغذیه ، خواب ، نظافت ) می گذرد ، بالاخره آنچه را که می توان فراغت نامید اموری است مثل مطالعه ، فعالیت های اجتماعی ، استراحت ، ورزش ، تماشای نمایش و نظایر آنها پس از اوقات فراغت (وقت آزاد ) را با زمانی که بعد از کار روزانه باقی می ماند نباید اشتباه کرد. باید آن را جزیی از اوقات خارج از کار شمرد که صرف ارتقاء سطح فرهنگ ، ورزش ، استراحت ، فعالیت های اجتماعی و …….. می شود .
دوم اینکه کاری که از آن فرد معیشت خود را تأمین می کند از سایر فعالیت ها جدا باشد با توجه به این دو شرط فراغت عنوان نموده که : فراغت مجموعه ای از اشتقالات است که فرد با رضایت خاطر برای استراحت یا تفریح یا به منظور توسعه آگاهی ها و فراگیری غیر انتفاعی و یا مشارکت اجتماعی داوطلبانه ، بعد از رهایی از الزامات خانوادگی واجتماعی بدان می پردازد.
برخی نیز اوقات فراغت را جهت فرار از مشکلات روزانه ، وقت گذرانی ، احساس یک زندگی تخیلی و یا مبارزه با عصبانیت و هیجان ذکر نموده اند یا عنوان شده که فراغت یک وقت اختیاری است یا زمانی است که شخص بدون قید و تعهد آزاد به انجام امور مورد نظر خود باشد. بنابر این برای اوقات فراغت باید تدبیر جامعی اندیشید به نحوی که بتوان به جوانان سلسله ای از تفنن های مورد توجه آنها را با نشانی از موفقیت عرضه نمود به هر حال مسلم این است که چگونگی گذران اوقات فراغت از جایگاه ویژه ای در فعالیتهای اجتماعی افراد جامعه برخوردار است و این جایگاه ویژه لزوم توجه مسئولین و سازمان های اجرایی را به برنامه ریزی و رهبری این فعالیت ها روشن می سازد و اینکه اگر با این مسئله بطور جدی مواجه نشویم مشکلات فراوانی را ایجاد می نماید .
اوقات فراغت فرزندان خود را چگونه مدیریت کنیم:
خمیازه های کش دار بچه ها در سایه نبود برنامه ریزی است. پس بایست هرچه زودتر اقدام کنیم.
۱- وقت تلف کردن ممنوع! به هر شکل و از هر راه و به هر عنوانى.
۲- همه زندگی که درس خواندن و کلاس رفتن و کار نیست. پس تکلیف استراحت و اوقات فراغت چه می‌شود؟ بله درست می گویید اما به شرط اینکه یک برنامه ‌ریزی اساسی برای اوقات استراحت و فراغت خود پیدا کنید.
۳- اجازه تغییر و جا به ‌جایی در برنامه ‌ها را دارید، اما اجازه حذف برنامه ‌ها را ابداً ! این را هم بگویم: آى! جوانها! با شما هستم. اوقات فراغت را دست ‌کم نگیرید. می‌ توانید خیلی کارهای بزرگ و مهم و اساسی را در این اوقات انجام دهید که شاید مواقع دیگر هرگز نتوانید آنها را انجام دهید پس دقت کنید.
۴- بهتر است با شروع تعطیلات یک دفتر ۱۰۰ یا ۲۰۰ برگ و یا حتی تقویم سال های قبل که به درد نمی خورد را تهیه کنید بعد از آن کارهایی را که هر روز انجام می دهید، در آن بنویسید. اولین فایده این عمل این است که کم کم به این فکر می افتید که کارهای مثبتی انجام دهید تا چیزی برای نوشتن دردفتر داشته باشد. شما با یک تیر دو هدف را نشانه گرفته اید ، اول اینکه اوقاتی را صرف نوشتن خواهید کرد، که این کار مهارت نوشتن و دقت و تمرکز شما را بالا می برد. و دوم اینکه برای سایر اوقاتتان نقشه های خوب و بهتری می توانید بکشید البته بهتر است از دیگران نیز کمک بگیرید.
۵- در فصل تابستان باشگاه های زیادی برای انواع ورزش ها، آماده شده و حاضرند از شما ثبت نام می کنند. با شناسایی یکی از این باشگاه های معتبر می توانید از مزایای آنها بهره مند شوید. این کار موجب بالا بردن سلامت جسمی و روانی، افزایش مهارت های اجتماعی مانند مهارت های ارتباطی و پرکردن اوقات فراغت شما می شود. فعالیت بدنى به عنوان یک امر ضرورى در غنى سازى اوقات فراغت جوانان تأثیرات فراوانى دارد. استخوان ها و عضلات و مفاصل سالم، وزن بدنشان تنظیم، چربى ها کاهش و در فعالیت قلب و ریه ها مؤثر است، از همه مهم تر اضطراب و افسردگى را کاهش مى دهد. بازى ها و ورزش ها به شما خود باورى و اتکاى به نفس مى دهد و موجب موفقیت و مشارکت و اتحاد جمعى در شما به وجود مى آورد و خطرات ناشى از زندگى پر استرس و بى تحرک امروزى را کاهش مى دهد. تحقیقات نشان مى دهد که جوانان در طول دوران بلوغ باید هر چه بیشتر تحرک جسمى و حرکتى داشته باشند. فعالیت هاى سالم ورزشى نه فقط در تعادل بخشیدن به جسم و جان تأثیر دارند، بلکه همراه خود، صفاتى از قبیل جوانمردى، آزادگى و پاکى را مى آورند. واقعیت این است که معمولاً در بین ورزشکاران نوجوان کمتر اختلالات رفتارى گزارش شده است، زیرا ورزش، نیرو و انرژى هاى متراکم و سرگردان را در مسیر سالم و جامعه پسندى جارى مى سازد. تأثیر دیگر ورزش را در پایمردى و استقلال و استقامت نوجوان در برابر مشکلات باید جستجو کرد. ورزش مى تواند در قالب تفریح هاى گوناگون به همراه گروه همسالان صورت گیرد، مانند دوچرخه سوارى، ورزش و بازى ها و مسابقات رقابتى مانند فوتبال، بدمینتون، تنیس، شنا، والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتسال و … .
ز نیرو بود مرد را راستی / ز سُستى کژى زاید و کاستى (فردوسى)
۶- شما چه پسر باشید و چه دختر، لازم است آشپزی را در خانه یاد بگیرید. پس حداقل هفته ای یک یا دو بار یک وعده غذایی را برای افراد خانواده تهیه کنید. و اگرچنان چه تهیه غذا را بلد نیستید و نمی دانید بهتر است از مادر و یا افراد بزرگتر آنها را یاد بگیرید. و یا می توانید آن را از کتاب آموزش آشپزی بیاموزید. با انجام این کار هم نشاط و علاقه شما به آشپزی بیشتر می شود و هم قدر مادر خود را بیشتر می فهمید که چقدر برایتان زحمت می کشد و از طرفی هم دیگر غذاها را دور نمی ریزید و اسراف نمی کنید و در نهایت آینده خود را نیز در زندگی مشترک ( ازدواج ) تامین نموده اید.
۷- یادگیری یک زبان خارجی به نوعی که یک آموزش اجباری برایتان نباشد. بلکه این کار را یک تفریح برای خود بدانید. کافی است شما نسبت به فواید یادگیری یک زبان خارجی آگاهی پیدا کنید و بدانید فراگیری آن چقدر مهم است. بدون شک علاقه شما برای یادگیری به مراتب بیشتر خواهد شد. اگر احساس کنید این یادگیری به نوعی تکرار همان درس های مدرسه است، ممکن است کمی مقاومت نشان دهید و فایده ای ازآن نبرید.
۸- یک تفریح یک روزه و یا بازدید از یک موزه می تواند تجربه ای جالب و مفید و آموزنده برای شما باشد. موزه جایی برای آشنایی با فرهنگ ها و تاریخ گذشتگان و معاصران است. سعی کنید در تابستان شرایطی را فراهم آورید تا تمام موزه های شهر را ببیند و به دیدن عکاس خانه ها و همین طور یادگیری فن عکاسی بروید. دوربینی تهیه کنید و از تصاویر زیبای اطرافتان عکس بگیرید. آنها شما را به یاد خاطرات قشنگ می اندازند.
۹- یکی از ویژگی های جوان نوآور، دارا بودن تفکر صحیح است. اساساً اندیشیدن، زیبا ترین و با معناترین پدیده در زندگی است که در موفقیت‌های زندگی نقشی ویژه دارد. شما مایل هستید از تأثیر فکر در حل مشکلات و مسائل پیچیده ای که در برابرتان است، آگاه شوند و به عبارت دیگر، از کارآیی نیروی تفکر در تعیین مسیر و راهشان آگاهی یابند و یاری گیرند. منظور از تفکر، ارتباط دادن افکار با یکدیگر به منظور دست ‌یابی به مفهوم کلی یا راه ‌حلی برای یک مسئله است، واژه فکر به معنای نوعی سیر و مرور بر معلومات موجود خاص در ذهن است تا شاید از مرور در آنها و در نظر گرفتن آن، نا دانسته هایی برای انسان کشف شود. یکى از ابزارهاى مهم و غیر قابل انکارکه بی تردید در غنى سازى اوقات فراغت همگان مؤثر است مطالعه می باشد. مطالعه یک کتاب و یک قصه شیرین و یا سرگذشت انسان های موفق مى تواند به زندگى شما معنا و هدف ببخشد و دیدگاه تازه اى به شما هدیه بدهد. فواید مطالعه و کتابخوانى براى نوجوانان و جوانان بر کسى پوشیده نیست و باید شما نوجوانان و جوانان از مهارت هاى لازم جهت مطالعه و انگیزه هاى کافى براى دستیابى به سطح مطلوب در این امر برخوردار شوید.
ای برادر تو همه اندیشه‌ای / مابقی خود استخوان و ریشه ‌ای
۱۰- اگر چنانچه می توانید و امکانات لازم را برای تهیه کارها ی دستی و ارزان قیمت در منزل خود را دارید تلاش کنید با دیگران مانند هم کلاسیان خود، کاری گروهی و دسته جمعی راه بیندازید و سود حاصله را دربین خود تقسیم کنید.
۱۱- زندگی فردی و اجتماعی هیچ‌ کس، بدون وقت‌ شناسی و ایجاد نظم و برنامه به سامان نمی رسد؛ نظم در تقسیم صحیح وقت و برنامه‌ریزی و مدیریت و اجرا برنامه ها از نشانه های انسان موفق است، پس تلاش کنید همیشه و درهمه حال وقت شناس و دقیق باشید .

اما وظایف پدرات و مادران نسبت به اوقات فراغت فرزندان
۱- حمایت فرزندان : کارشناسان معتقدند که کودکان و نوجوانان و جوانان در تعطیلات تابستان مى توانند به جاى بیکارى و وقت گذرانى هاى بیهوده که در بسیارى اوقات، زیان هاى فراوانى به بار مى آورد، با آموختن کارها و مهارت هاى جدید اوقاتى پربار را سپرى کنند. اگر انرژى نوجوانان در مسیر مثبت و کار و تلاش قرار گیرد آنان را سعادتمند و مسرور مى سازد. اولیا و مربیان با توجه به دوران بلوغ که مرحله ظهور و شکوفایى استعدادها و خلاقیت هاست، باید متناسب با استعدادى که دارند نیروهاى نوجوانان و جوانان را به کار گیرند تا در جهت مثبت حرکت کنند. ولى باید کارهایى را به آنها محول کنند که از عهده آنان برآیند و قادر به انجام آنها باشند تا موجبات بیگارى و محرومیت از تحصیل و تفریح را فراهم نسازد و آنها را به استثمار و بهره کشى نکشاند.
۲- پرورش روح دین و دیندارى
یکى دیگر از وظایف مهم جوانان و نوجوانان در این غنى سازى اوقات فراغت ، پرورش روح دین خواهى و خداجویى است. به صورتی که درک کنید، به جاى آنکه انسان های تنهایی باشید، بهتر و زیباتر است، با خدای خود گام بردارید، زیرا خداوند مظهر آرامش، عشق و معنویت است که موجب انتشار انرژى در روح و جسم شما مى شود. به دامن طبیعت بروید و گستره آسمان و دریا و صحرا را ببینند و هنرمندى خالق را در این زیبایى ها مشاهده نمایند و خدا دوستى و پیوند با خدا را بیاموزید که این زندگى را خداوند با تمامی نعمت هایش برایتان فراهم نموده و شما بایست قدرآن را بدانید و ازآن به درستی استفاده کنید.
حضرت علی (ع) می فرماید : برای مؤمن خوب است که ۳ ساعت ( شبانه روز خود را به ۳ دسته تقسیم کند ) ساعتی را که در آن با پروردگارش راز و نیاز می نماید و ساعتی را که در آن معاش خود را اصلاح کند و ساعتی را که بین لذت و خوشی آن چه که حلال و نیکوست آزاد گذارد.
۳- تقویت عاطفه و محبت
پدر و مادرها بایست توجه داشته باشند که در این ایام فراغت کودکان و نوجوانان و جوانان ، هنوز در کنار آنها زندگى مى کنند و چشم و دل به راه آنان هستند این فرصت را مغتنم بشمارید و دست محبت و نوازش خود را بر سر آنها بکشید و آنها را از این نعمت محروم نسازید که بالاترین فقر و ندارى و کمبودها همان فقر عاطفى و محبت است و نتیجه و حاصل محبت به قدر لازم و یا در حد کمبود و فقدان آن بر همه ما آشکار و مبین است. محبت به فرزندان، نگاه پر مهر به آنان که نیاز به بهره مندى هاى مادى فراوان و غیره ندارد، چه بسیار انسان هاى تهیدستى که قلب پر مهر و نگاه سرشار از محبت شان به فرزندان، فرزندان آنها را با سعى و کوشش خودشان به سعادت رساندند.
با امید به اینکه تابستانی خاطره انگیز به همراه داشته باشید

ديدگاه ها در اين مطلب .